Owsiki w tyłu Kościoła rzymsko kapitalistycznego czyli jak Jurek Owsiak wydaje naszą kasę z WOŚP?

Podczas finałów WOŚP organizowanych corocznie zebrano ponad 500 mln złotych z czego jak się przyjmuje większość trafiła na sprzęt medyczny dla szpitali ratujący chore dzieci, sprawdzimy wiarygodność tej tezy. Wzbudzający wiele kontrowersji czy zawiści Jurek Owsiak. Wielu zarzuca mu że zamiast przeznaczać całość zebranej sumy z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na charytatywną pomoc, „przycina sobie” z tego niezły kawałek. Sprawdźmy jak jest w rzeczywistości. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Zacznijmy od korzeni. Kim jest Jurek Owsiak? Urodzony 6 października 1953 roku w Gdańsku. Syn milicjanta. Polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, działacz charytatywny i społeczny. Znany przede wszystkim z kierowania fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy którą założył i jest jej prezesem od początku jej istnienia, tj. 1993 roku. Podczas finałów WOŚP organizowanych corocznie zebrano ponad 500 mln złotych z czego jak się przyjmuje większość trafiła na sprzęt medyczny dla szpitali ratujący chore dzieci (sprawdzimy wiarygodność tej tezy).

Jurek OwsiakOwsiak jest również pomysłodawcą i organizatorem największego festiwalu na wolnym powietrzu w Europie znanego pod nazwą Przystanek Woodstock, organizowanego od 1995 roku który gromadzi wielu artystów z Polski i zagranicy.
Jurek Owsiak jest prezesem spółki Złoty Melon, a także witrażystą i był psychoterapeutą. Mając 8 lat przeprowadził się z rodzicami do Warszawy, gdzie skończył liceum ekonomiczne i próbował się dostać na Akademię Sztuk Pięknych oraz psychologię. W młodości należał do grupy mazowieckich hippisów, zapatrzonych w swoich amerykańskich braci i z tamtych fascynacji i legendy festiwalu Woodstock 1969 wyrósł jego Przystanek Woodstock.
Dzięki znajomości z Wojciechem Waglewskim zaistniał w środowisku muzycznym. Zaczął prowadzić w rozgłośni harcerskiej audycję oraz współpracował z tygodnikiem „Na przełaj”.

Pod koniec lat 80 i w latach 90 zajmował się Owsiak organizacją wielu imprez rockowych. W latach 1991-92 z Walterem Chełstowskim kierował Festiwalem w Jarocinie. Z tym samym zespołem zorganizował też pierwszy Przystanek Woodstock w 1995 roku w Czymanowie. Od tego momentu Przystanek Woodstock odbywa się co roku, a kolejne edycje odbywały się w Szczecinie, Żarach, Lęborku i Kostrzynie nad Odrą.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Pierwsza zbiórka pieniężna w której uczestniczył Jurek Owsiak została zorganizowana spontanicznie po apelu kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka o wsparcie finansowe zakupu sprzętu medycznego dla umierających dzieci.
W 1992 roku Owsiak zaprosił lekarzy do audycji radiowej i następnie przypominał w każdej audycji o zbiórce i wpłacaniu pieniędzy na podane konto. Akcja ta była kontynuowana w czasie festiwalu w Jarocinie w tym samym roku.

Pozytywny odzew społeczny i wartość zgromadzonych środków zadecydowały o nadaniu tym działaniom formy prawnej i w marcu 1993 roku z inicjatywy Owsiaka i Waltera Chełstowskiego powstała WOŚP której finał odbył się 3 stycznia 1993 roku. Od tej pory odbywa się co roku, a Owsiak pełni rolę głównego organizatora i konferansjera programu.

W roku 2003 został Owsiak skazany wyrokiem sądu za zniszczenie prywatnych stoisk w Żarach.

Działalność jego bywa przedmiotem krytyki, zarzuca mu się nawoływanie do hedonistycznego stylu życia i relatywizmu moralnego. Przedmiotem krytyki jest też zgoda na działanie podczas Woodstocku związków religijnych np. środowisk Hare Kryszna które zdaniem niektórych mogą być zagrożeniem dla młodzieży.

to tyle z wersji oficjalnej o Jurku Owsiaku.

A teraz opinie internautów:

Nie daję Owsiakowi

Żona Owsiaka, Lidia Owsiak, dyrektor działu medycznergo w Fundacji WOŚ zarabia 12,2 tyś. zł brutto miesięcznie.
Fakt ten ujawnił Owsiak w wywiadzie dla „Gazety wyborczej”.

Jak ten fakt komentuje Owsiak?
„idiotyzmem jest porównywanie najniższej średniej płacy w Polsce do zarobków specjalisty w dziedzinie księgowości czy osoby odpowiedzialnej za zakup sprzętu medycznego. Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie historii nieprawdopodobnych pieniędzy, które były w przeszłości przewalane przy budowie autostrad czy remontach kolei wskutek fatalnych przetargów, gdzie podejrzewam – płace ludzi odpowiedzialnych za to są wielokrotnie wyższe niż pracowników Fundacji. Tylko komuna pragnęła zrównać wszystkie płace, czy to robotnika, czy specjalisty, do jednego poziomu. Dlatego dzisiaj nadal nauczyciel zarabia niewiele więcej niż robotnik i niewiele mniej niż lekarz. Sugerowanie, że praca w Fundacji, związana z odpowiedzialnością za wielomilionowe wydatki na zakup sprzętu medycznego dla szpitali, może być wykonywana za 1200 złotych miesięcznie, jest totalnym bełkotem rodem z poprzedniego systemu.”

Robotnik ciężko pracuje w fabryce, często na 3 zmiany i każdą sobotę za którą nie ma wypłacane. Często nie ma prywatnego życia, jego życie to fabryka.
Nauczyciel ma stawkę około 40zł/h czyli tyle ile dobry specjalista. Nauczyciele mało godzin mają pracy, a wolne ferie i wakacje, święta, nikt im nie każe w soboty przychodzić do pracy. Mają 13-tki i emeryturę, równomiesięcznie płacony ZUS a praca wygodna i umysłowa. Ich płace powinien regulować rynek, maja płace sztucznie zawyżone co nadwyręża budżetówkę. Do tego często robią na paru etatach, zaniedbując edukację młodzieży, robią „na odwal się” bo twierdzą że im za mało płacą. Znałem wielu takich nauczycieli.
Zarobki lekarzy w Polsce również są horrendalne do tego te skandale z przyjmowaniem łapówek.. bez tego nawet nie ma szans na operację. Sąsiad zmarł w przeddzień wszczepienia bajpasów. Szpital odesłał go do domu i dlatego zginął. Znajomego ojcu rozcięli brzuch szukali czegoś okazało się że wszystko miał zdrowe ale spowodowali zakażenie na skutek czego zmarł. Przykładów można podawać więcej jak skrajna jest nieodpowiedzialność lekarzy, oni też robią na wielu etatach a nie muszę mówić że to jest jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce.

Wielka Orkiestra

i komentarz internautki Ady:
„Gdyby WOŚP i działalność Owsiaka była bardziej przejrzysta Polacy mieliby mniej zastrzeżeń do Jego działalności . Chodzi o to że Owsiak powinien co roku przedstawić do publicznego(internet) wglądu faktury na wszystko co kupił i na co wydał oraz jakie poniósł koszty organizacji WOŚP i Woodstocku . Nikt wtedy nie miałby zastrzeżeń do Jego działalności
Ostatnie zachowanie i agresja Owsiaka wobec pytających o faktury i rozliczenia jest co najmniej bardzo dziwna i bardzo podejrzana !!! Poza tym myślę że pensje pracowników i reszty rodziny Owsiaka nie powinny być takie wysokie , przecież to są pieniądze Polaków dających na inne cele a nie na ich pensje .”

następne komentarze nie pozostawiają na Owsiaku suchej nitki:
„… nie odczepimy się od tej niby dobroczynności, dopóki nie zostanie gruntownie sprawdzona przez czynniki nadzoru finansowego.
To są pieniądze społeczne i nie można je wydawać na demoralizację młodzieży łudstokowej.”

„Dlaczego fundacja nie sfinansuje dopłat do wypoczynku wakacyjnego tych dzieci, które zbierają do puszek, tylko organizuje taką skandaliczną , rozpustną imprezę dla prawie dorosłej młodzieży [ok. 18 i więcej lat].”

„Myślał że do końca życia się obłowi ,ludzie dadzą a on raz w roku się wysili
jąkała cholerna ,patrzeć nie mogę na niego”

Nie daję

„Owsiak nie ma etatu w Fundacji, ale jest prezesem powołanej przez nią spółki Złoty Melon.
Zarabia ona na usługach związanych z przystankiem Woodstock (reklama firm na festiwalu, sprzedaż
koncesji na działalność handlową). Na złotym melonie Owsiak zarabia co miesiąć „kilka tysięcy złotych”.
Główne źródło dochodów Owsiaka stanowią podobno wykłady. Owsiak wygłasza około 20 prelekcji w roku.”

„niby zarabia biedaczyna parę tysiączków w Gold-Meloniku a ile zgarnia biedaczyna z wykładów i gdzie ??? A co to za wykłady ??? – jak się parzyć i ćpać na Woodstocku, czy jak doić Polaków wciskając im kit o biednych dzieciach !!! Znaczy się że Owsiakowie z „charytatywnej pracy” mają łącznie minimum ponad 20-30 tysiączków miesięcznie, na koncie fundacji w stałej rezerwie 25 milionów PLN, wypierdzistą chatę jak pałac i klika BMW na podjeździe. A ostatnio coś słychać ze TV i prasa donosi iż kilka dzieciaczków zmarło bo to.. karetka nie dojechała, …sprzętu nie było, specjalisty tez nie mogli na czas znaleźć, ….. ”

i odpowiedź Owsiaka:
„To moje wykłady, których udzielam naście w ciągu całego roku i na które, podejrzewam, moich oponentów nie byłoby stać. Angażują mnie bardzo duże i profesjonalne firmy, które korzystają z mojej wiedzy i ogromnego doświadczenia. Moje 2-godzinne wykłady są dużo warte, a ja mam komfort, aby wybierać najlepsze oferty.

Ten komfort pozwala mi „nie zdychać” dla kasy, tylko pracować tyle, aby praca była przyjemnością i pozwalała mi także oddawać całe swoje siły dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.”

Moje mieszkanie, któremu w warunkach warszawskich daleko do „luksusowego apartamentu”, nie zostało kupione za gotówkę. Wziąłem na nie w ubiegłym roku kredyt rozłożony na 10 lat, po sprzedaży poprzedniego mieszkania (mieszkałem w nim 16 lat!). Transakcja zakupu została przeprowadzona pod koniec ubiegłego roku. Moja prawie 30-letnia praca producenta telewizyjnego, producenta wydawnictw muzycznych, autora kilku książek, a od dwóch lat wykładowcy, zaowocowała… Tylko 115-metrowym mieszkaniem, co niestety uważam za słaby wynik, bo nie pochylałem się nad sobą i moje zasoby na przyszłość nie są bohaterskie.”

Żydowski zadymiarz i mason chcący się polizać wyborcom zwany pod Polsk brzmiącym pseudonimem Janusz Korwin Mikke alias Ozjasz Goldberg powiedział że „na leczenie dzieci z budżetu idzie o tyle mniej pieniędzy, ile p. Owsiak zbierze.”.

i riposta Owsika:
„Złączenie naszej zbiórki ze zbrojeniem to jest połączenie kosmiczne i fantazyjne, a na koniec idiotyczne. Życie pokazało, że gdybyśmy tego sprzętu nie kupili, to ani pan Korwin-Mikke by tego nie kupił, ani nikt inny by tego nie wymyślił ”

„Wbrew niektórym krytykom jestem przekonany, że p.JO wymyślił WOŚP nie po to by zyskać nim bo potrzebny do głoszenia i popularyzacji Jego wrednych idei. Sadzę, że On sam szczerze wierzy, że zbiera pieniądze dla pomagania tym i owym – z dziećmi na czele.

Niestety: w ustroju socjalistycznym jest to NIEMOŻLIWE!

Nie dlatego, że ktoś tego zakazuje. Dlatego, że jest to niemożliwe te-o-re-tycz-nie. Z natury socjalizmu.

Już tłumaczę, dlaczego.

Przypuśćmy, że rządzę państwem socjalistycznym – i dzielę pieniądze na poszczególne dziedziny. Na szkolnictwo 200 mln, na lecznictwo 100 mln, na aparaturę podsłuchową 50 mln. Nie robię tego na zasadzie kciuka –tylko prowadzę rzetelne badania, które udowodnią, że taka właśnie proporcja jest optymalna.

Przypuśćmy teraz, że w moim państwie co roku gra WOŚP. I wiem, że zbiera ona co roku ±35 mln zł…

Jeśli tak, to natychmiast inaczej planuję budżet: szkolnictwo 220, lecznictwo 75 i podsłuchy 55 !

Teraz WOŚP dołoży do lecznictwa 35mln – i otrzymamy znów optymalną proporcję: 4: 2 : 1. ”

czyli dzięki zbiórkom Owsiaka i jego orkiestry, politycy mają mniejsze wyrzuty sumienia. Mogą dzięki Owsiakowi spokojnie kierować z podatków forsę na zbrojenia, bo służbę zdrowia doposaży Orkiestra ŚP.

Paweł Kukiz w 2000 roku napisał piosenkę Państwo Wielkiej Powszechnej Niemocy kontestującą WOŚP. Muzyk uważa, że WOŚP wydaje gigantyczne sumy na pokazy fajerwerków, tzw. światełko do nieba, a jej działalność to wyręczanie państwa.

„Bilans pomiędzy 2001 a 2012 roku -> zebrano łącznie ok 514 mln złotych, wydano na sprzęt medyczny 342 mln złotych, gdzie się podziało ponad 171 mln złotych ??????”

http://www.monitor-polski.pl/wp-content/uploads/2014/01/Podliczenie-czy-prowokacja.jpg

powyższy rysunek to oczywiście prowokacja, rozliczenia finansowe dostępne sa na stronie http://www.wosp.org.pl/fundacja/rozliczenia_finansowe

z 48 mln zł zebranej sumy w XX finale WOŚP na główny temat jakim był Zakup sprzętu urządzeń do ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych, przeznaczono 32 mln zł.,
na pomoc indywidualną 1,5 mln zł,
RUR: 3,6 mln zł,
okulistyka: 1,7 mlm zł,
cukrzyca: 3,7 mln zł,
Infland flow: 1,2 mln zł,
słuch: 2 mln zł,
pediatria: 1,3 mln zł,
budzik: 400 tys. zł
RAZEM: 48 mln zł.

http://s2.wosp.org.pl/uploaded/files/files/20Finalsprawozdanie.pdf

ze strony www WOŚP dowiadujemy się:
„Koszty działalności administracyjnej nie są pokrywane ze środków pochodzących ze zbiórki w ramach Finału WOŚP. Na tego typu koszty Fundacja pozyskuje sponsorów, przeznacza środki z darowizn otrzymanych w ciągu roku a także z odsetek od lokat bankowych.”

xx

„Koszty organizacji Przystanku Woodstock i częściowo Finału – tak jak koszty działalności administracyjnej – również nie są pokrywane ze środków pochodzących z Finału, ale z darowizn celowych oraz wpłat sponsorów, o których Fundacja każdorazowo zabiega.”

A tu już się zdziwiłem bo od zawsze wiem że Woodstock był organizowany z odsetek na kontach bankowych od zebranej sumy finałów WOŚP.

„skąd się bierze ten fenomen, że tyle dzieciaków chodzi z puszką i usłyszałam od gimnazjalisty, że każdy do liceum chce mieć więcej punktów, a niektórym to te punkty są wręcz potrzebne (kiedyś to były prace społeczne a jak teraz to się nazywa umknęło mi z pamięci). Chodzi do szkoły w miejscowości podwarszawskiej.”

„Owsiak z ta swoją fundacją to zwykli naciągacze, będący na rękę rządowi jako eventowa zapchaj dziura. Kupują 2x drożej sprzęt od wciąż tych samych firm znanych w Polsce z działań korupcyjnych. Ten sprzęt często leży nie wykorzystywany, lub do jego eksploatacji niezbędne są drogie elementy zużywalne, przy tym za roczne, obowiązkowe przeglądy, a także naprawy szpitale płacą jak za zboże. Część ważnych osób z OŚP pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka doprowadzając ten szpital do ruiny.
OŚP jest całkowicie prywatną fundacją i p. Owsiak może z pieniędzmi robić co chce, jednak cała tą orkiestrę wspiera za nasze, już nie dobrowolne datki, część aparatu państwowego, od rządu poprzez telewizje i państwowe koncerny co mi się nie podoba, gdyż w ten sposób z moich podatków finansują delikatnie mówiąc kombinatorów. ”

„WOŚP powinien nazywać się WNFZ [„Wesprzyj Narodowy Fundusz Zdrowia”]. Bo przymusowe składki nie wystarczają nawet na wyżywienie pacjentów, więc trzeba rządową propagandą rozpalić serca dobrych ludzi, którzy chcą pomóc chorym na Służbie Śmierci, ale nie wiedzą komu przekazać pieniądze na ten cel, więc rzucają kasę do puchy NFZ z napisem WOŚP, mimo że wcześniej wrzucili 9% ze swojej wypłaty. ”

„To jak to jest ile kasy przy okazji idzie rzeczywiście na pomoc a ile w ostatnim czasie na imprezy , fury, skory i komory , wielokrotnościowe pensje nikomu nie potrzebnego stada ludzi i wspieranie reżimowych kolesi z mediów oraz urzędasów aby panu pod „sukienkę” nie zaglądali ??? No czekamy na rzetelne rozliczenia a nie małpie figle w TV na stole. I weź pan w końcu zrób ze sobą porządek bo wyglądasz pan jak debil w tych różowych ciuszkach i okularkach !!!”

Przystanek Woodstok 2013

„Płace WOŚP to jest pryszcz, Owsiak nie jest idiotą wbrew temu co wielu o nim sądzi, to cwaniak kuty na cztery kopyta. Nie rzuca się na wypłaty z fundacji, bo wie czym to śmierdzi, to znaczy przed gierkowskimi 13-mi i premiami nie umiał się powstrzymać, ale to są grosze, bodaj 100 tys. z hakiem. Prawdziwa kasa jest w słupach Złoty Melon i Mrówka Cała, plus Woodstock. Tego nikt mu dotąd nie skontrolował jak należy i nie powiązał z WOŚP jak należy. I to jest taki sam przypadek jak z Amber Gold, mam na myśli „kontrole skarbowe”. 16 milionów w samych nieruchomościach, 1 550 000 za 100% udziałów fundacji. Pytam skąd te same udziały, jak pensja z WOŚP, to raptem 4 tysiące, czym epatują tabloidy. Owsiak rozegrał rzecz klasycznie, „na słupa” a, że wziął sobie za tarcze chore dzieci i polityczną dyspozycyjność, to jest nie do ruszenia. Przekręty w WOŚP są tak ewidentne, że wystarczy uważnie przeczytać sprawozdanie, nic więcej nie trzeba, aby wykryć sam kant. Natomiast dopiero w fakturach musi być jazda i w lewiznach przy przetargach. Nie jest przypadkiem, że WOŚP nie funduje na przykład leczenia, czyli nie wykłada żywej kasy, wszystko i zawsze idzie albo w sprzęt albo w te „programy medyczne”, tudzież koszty promocyjne na całe 6 baniek.”

Siedziba Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

12 stycznia 2014 roku WOŚP zebrała rekordową do tej pory sumę 52 448 765,49 zł. Była to zbiórka Na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godna opieka medyczna seniorów.

XX Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą odwiedziło szacunkowo 750 tys. ludzi, co stanowi rekord do tej pory.

http://kontrowersje.net/ponad_milion_w_kwitach_mr_wki_ca_ej_moja_odpowied_owsiak_do_prokuratora

http://kontrowersje.net/jerzy_owsiak_kr_l_ebrak_w_i_garzy_z_oty_melon_sekty_wo_p

Odział noworodków

https://youtube.com/watch?v=7cLMmOc1wJM

Źródła: www.gorzowianie.com.pl  , Wikipedia, WOŚP, komentarze internautów w Internecie