Chorwacja dekryminalizuje marihuanę!

Mapa Europy zaczyna być coraz bardziej zielona. Tym razem to Chorwacja poszła po rozum do głowy i wprowadziła zmiany do kodeksu karnego dekryminalizujące posiadanie niewielkich ilości narkotyków na własny użytek.flaga Nowe prawo zacznie obowiązywać w Chorwacji od stycznia 2013 roku.
Po zmianach posiadanie niewielkiej ilości narkotyku będzie uznawane za wykroczenie, a nie tak jak to było do tej pory, przestępstwo. Dodatkowo wszystkim przyłapanym amatorom trawki będzie grozić grzywna sięgająca 2680 euro.

Teraz, młodzi ludzie przyłapani na ławce w parku podczas palenia jointa nie pójdą do więzienia, a jedynie zapłacą sowitą grzywnę – powiedział Minister Sprawiedliwości, Orsat Miljenic.
Do tej pory za posiadanie narkotyków groziła kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Nowa ustawa nie określa ile to „małe ilości”. Jednak urzędnik z policji oszacował te granice na około 10 gram marihuany, pół grama heroiny, 1 gram kokainy i 1-2 tabletki ekstazy.
Nowy kodeks przewidział jednak zaostrzenie kar dla handlarzy. Teraz ma to być nawet do 15 lat pozbawienia wolności, szczególnie za handel w pobliżu szkół.
Nowa ustawa ma weszła w życie 1 stycznia 2013 roku.
Wieści te ucieszą prawdopodobnie i Polaków wyjeżdżających do tego pięknego kraju na wakacje.
Źródło:  http://www.7sur7.be/7s7/fr/1505/Monde/article/detail/1549315/2012/12/14/La-Croatie-depenalise-la-possession-de-drogues-pour-l-usage-personnel.dhtml

Kolumbia dekryminalizuje marihuanę!

flaga_22 gramy na własny użytek – tyle można posiadać w Kolumbii bez większych konsekwencji. W piątek Kolumbijski sąd najwyższy zaakceptował ustawę dekryminalizującą posiadanie małych ilości marihuany i kokainy.
Każdy, kto zostanie złapany z mniej niż 22 gramami marihuany lub 1 gramem kokainy (na własny użytek), może zostać poddany leczeniu psychicznemu lub fizycznemu, w zależności od poziomu „uzależnienia”. Jednak nie grożą mu żadne konsekwencje prawne.
   Dekryminalizacja marihuany jest odpowiedzią na lukę prawną w kolumbijskim prawie narkotykowym, która powstała po tym, jak sąd najwyższy uznał poprzednią bardzo surową ustawę antynarkotykową za niekonstytucyjną.

Kolumbijski minister obrony powiedział, że państwo nadal będzie walczyć z przemytem i handlem narkotykami.

Żródło: http://cnbs.pl/wiadomosci/swiat/kolumbia-dekryminalizuje-marihuane-1253

 

Urugwaj legalizuje marihuanę!

flaga__Władze Urugwaju chcą znacjonalizować i całkowicie zalegalizować uprawę i handel marihuaną.
Uważamy, że zakaz posiadania niektórych narkotyków stwarza więcej problemów społeczeństwu niż one same – mówi urugwajski minister obrony.
Jest to rozwiązanie Urugwaju na walkę z przestępczością narkotykową. W ten sposób państwo przejmie pieniądze, które obecnie płyną w ręce mafii. Dodatkowo ma to pomóc w odciągnięciu ludzi od twardych narkotyków.
Co ważniejsze, do takiego postępowania Urugwajczycy chcą zachęcić innych przywódców państw, zobaczymy czy to przyniesie efekty.

Jeśli ta propozycja wejdzie w życie, Urugwajczycy będą mogli kupować marihuanę w państwowych sklepach, po uprzednim zarejestrowaniu się tam. Pieniądze zarobione w ten sposób przez Państwo będą przeznaczone na walkę z narkomanią.
Będziemy walczyć z dwoma zjawiskami: konsumpcją narkotyków oraz z handlem nimi. Uważamy, że zakaz posiadania narkotyków stwarza więcej problemów społeczeństwu niż one same.
– mówi Eleuterio Fernandez Huidobro, urugwajski minister obrony
Przestępczość narkotykowa w Urugwaju jest bardzo wysoka. Jak przyznaje sam minister obrony, wraz z jej wzrostem, wzrasta również lista zabójstw.
W Urugwaju marihuanę pali regularnie około 5% mieszkańców. Obecnie prawo zezwala tam na posiadanie konopi.

Źródło: http://cnbs.pl/wiadomosci/swiat/urugwaj-legalizuje-marihuane-1105

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *