Co z tą Trawą?

Jest to roślina taka sama jak ziemniak, czy koper, a wzbudza tak skrajne emocje. Marihuana – dla jednych święte ziele, dla drugich mordercza używka. Jak jest naprawdę? Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to Małgorzata Sowaużywka mniej szkodliwa niż legalne narkotyki, czyli tytoń i alkohol. Raport został opublikowany w 1997 roku. Rok po publikacji wybuchł skandal, ponieważ wg brytyjskiego periodyka naukowego „New Scientist” raport WHO został ocenzurowany przed publikacją. Nie opublikowano rozdziału, w którym naukowo udokumentowano w/w. tezy.

 Przeciwnikami ujawnienia tych badań byli: szef WHO Nakajima, oraz dyrektor wydziału narkotyków dr Yoshida. Podejście dwóch tak wysokich rangą osób ukazuje podwójne standardy, jakie panowały w podejściu do debaty i edukacji narkotykowej. Jeszcze w latach 90 posuwano się do cenzurowania/ fałszowania opracowań naukowych na podstawie których formowano tezy, które były przedstawione jako fakty naukowe. Używano potem tych ”faktów” w dyskusjach publicznych, miały one wpływ na tworzenie polityki antynarkotykowej, oraz świadomości społecznej. Zaskutkowało to tym, że rzesze ludzi wypowiadają się z pozycji ekspertów karmiąc społeczeństwo bzdurami typu: Marihuana powoduje trwałe uszkodzenie mózgu(…) Trawka – to natomiast bomba z opóźnionym zapłonem. Palona tylko weekendowo przez nastolatków powoduje zmniejszenie liczby chromosomów komórkach z 40 nawet do 8. Dziewczęta narażają się na to, że w przyszłości urodzą kalekie dzieci, np. bez rąk i nóg. Taka jest prawda”. Powyższy cytat to słowa nadkomisarza policji, specjalisty ds. prewencji kryminalnej w jednym z polskich miast. Pan oficer zapraszany jest na spotkania z rodzicami dzieci w wieku szkolnym jako ekspert, oraz odbywa edukacyjne i profilaktyczne rozmowy z młodzieżą nt. narkotyków.

MAPKANa spotkaniach tworzy prawdy opierając się na utartych mitach i własnych wyobrażeniach, umykają mu natomiast takie drobnostki, jak rzeczywista liczba chromosomów w jądrze komórkowym człowieka. Gdyby tylko zechciał zainteresować się tematem i poszerzyć swoją wiedzę, dowiedziałby się, że dym palonych konopi faktycznie wpływa niekorzystnie na płód, ale nie jest to związane z substancją czynną marihuany (THC), ani przypadkami zażywania narkotyku przez matkę w przeszłości. Używanie suszu konopnego przez ciężarne kobiety może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów u dzieci. Innym ciekawym przykładem „eksperta” jest „Bodek”. Prawdopodobnie fikcyjna postać stworzona na potrzeby szerzenia grozy i antynarkotykowej mitologii. Mafioso znający wszystkich i znający się na wszystkim.

Słów tego pana nie śmiem nawet przytaczać, zachęcam do zapoznania się z długim zapisem monologu jegomościa w serwisie YouTube. Warto się zastanowić, jaką mamy świadomość w tej materii, jeśli swoją wiedzę budujemy na wyobrażeniach ludzi podobnych do Pana nadkomisarza, czy Bodka. Bazując na opracowaniach naukowych*, w których brano pod uwagę: szkodliwość zdrowotną, koszty społeczne i potencjał uzależniający, marihuana w przeciwieństwie do alkoholu i tytoniu nie znalazła się w pierwszej piątce.

         Czy zatem to, co wiemy to fakty, czy mity tworzone przez ludzi, którym obecny stan prawny w Polsce się zwyczajnie opłaca. Może strasząc ludzi trawką, mając za oręż zbiór legend i bzdur wcale nie chronimy młodzieży przed skutkami, a niszczymy w nich resztki zaufania do nas.

Małgorzata Sowa

*ranking narkotyków według szkodliwości opublikowany w The Lancet w 2007r.

 http://marihuana.toplista.info/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *