Iran pokazuje przechwyconego amerykańskiego „Drona”

Mamy nieśmiałe pytanie co on tam robił w przestrzeni powietrznej Iranu?

Zapewne poleciał  tam z misją pokojową.

Kilka dni temu Pentagon zaprzeczał że utracił nad Iranem swojego Drona, po prezentacji Drona w bazie Irańskich sił powietrznych przyznał się w końcu do jego utraty i drugiego który  uległ rozbiciu po cyberataku wojskowej jednostki armii Irańskiej. Władze Iranu mówią teraz, że mają w swoim posiadaniu nie uszkodzony bezzałogowe, samolot RQ170 Sentinel – zniknął on zeszłym tygodniu z ekranów radarów armii USA. Władze amerykańskie szybko zdementowały wiadomość twierdząc że nic takiego nie miało miejsca i nie wiedzą o żadnej utracie samolotu nad Iranem.

W końcu przyciśnięta do muru CIA przyznała się że prowadziła misję rozpoznawczą nad Afganistanem, kiedy stracili kontakt z samolotem  bezzałogowym.  Amerykańscy urzędnicy twierdził, że zdjęcia satelitarne wykazały, że bezzałogowy samolot rozbił się i był nie do naprawienia.

Urzędnicy  rządowi w Teheranie, jednak  zaprzeczyli i potwierdzili, że przechwycone Dron jest w doskonałym stanie technicznym . Na dowód, telewizja irańska wyemitowała nagrania z jednostki pod Teheranem, że sprowadzenie Drona jest zasługą i staraniem Irański Armii, jej elektronicznej jednostki wojskowej, która przechwyciła bezzałogowy samolot w obszarze powietrznym Iranu, około 140 km od granicy państwa z Afganistanem.

Sentinel Dron jest w arsenale armii USA od 2009 roku i Pentagon utajnił cały projekt, co kosztowało wiele trudu, aby zachować jego techniczne możliwości w tajemnicy, choć ,wypowiadający się  mówiąc anonimowy specjalista udzielił wywiadu, do Los Angeles Times ujawniły, że wśród swoich zaprogramowanych możliwości technicznych jest umiejętność przechwytywania transmisji telefonu komórkowego , może on wywęszyć toksyczne chemikalia z około mil nad powierzchnią Ziemi, a jednocześnie pozostać niezauważonym.

„To jest złe – oni mają wszystko”, jeden z urzędników informuje Times.

„Nasienie różnych systemów”, autor Peter W. Singer informuje The Times „dla naszych sojuszników … to potencjalna kopalnia złota.”

Zważywszy na dane jednostki złożonej  z wysoko zaawansowanej  technologii, przechwytywania przez Irańskie  władze  samolotów bezzałogowych i to w  idealnym stanie uświadamia nam o sile sprawności technicznej elektroniczne zaawansowanej technologii jaką posiada Iran pisze w swojej  korespondent BBC Frank Gardner.

Czy hacking drone w skomplikowanym systemie możliwość dla Iranu? Mniej niż dwa miesiące temu, RT poinformował, że w Creech Air Force Base został zainstalowany wirus o nazwie keylogler na komputerach w bazie wojskowej w stanie Nevada, zarażając oprogramowanie znajdujące się i w kokpitach samolotów bezzałogowych. Funkcjonariusze sił powietrznych w bazę nie były świadomi o wydarzeniu dopiero kiedy  w Wired sali Danger ujawnili szczegóły.

Ponieważ tak się składa że, Sentinel są wysyłane z tej samej bazy. Jeśli to wirus z przed miesiąca i sprawcy są w Teheranie. To, Stany Zjednoczone mogą być kolejną ofiarą cyberataku jednostki wojskowej Iranu. Taki atak z komputera na samolot uważa rzecznik Pentagonu to nic innego jak akt wojny. Wall Street Journal, cytuje jednego bezimienny urzędnik wojskowego, który mówi. „Istnieje możliwość wyłączenia naszej sieci energetycznej jednym sterowanym pociskiem”

Podczas gdy specjaliści w USA badają w jaki sposób udało się  jednostce wojskowej Iranu, przechwycić Drona. To jednak największym problemem dla Ameryki jest to, co teraz robią lub może robi z tą technologią ta jednostka z Teheranu. Zagrożeniem jest rosnący potencjał programu nuklearnego za granicą i napięcia między pogarszającymi się stosunkami z  państwach posiadającymi te technologia albowiem takiej jednostki posiadające zaawansowane technologie swoich rękach postrzeganego jako wroga  – i jego sojuszników – mogą być szkodliwe dla wszelkich działań wojskowych USA i jego zamierzeń  na realizację w przyszłości – lub wszelkie działania aplikowane przez Iran.

„Wśród głównych obaw Stanów Zjednoczonych jest to, że Iran może wykorzystać nienaruszony samolot do zbadania luk w technologii stealth i podjąć środki zaradcze w swoim systemie obrony powietrznej”, jak donosi  Irańska agencja prasowa  Fars . „Innym jest to, że Chiny i inni przeciwnicy USA mogą pomóc Iranowi wyodrębnić dane z samolotów bezzałogowych, które ujawniają jego historię lotu, cele nadzoru i inne możliwości. Dron został zaprogramowany do zniszczenia tych danych, w razie awarii, ale nie udało się dokonać samozniszczenia.

Cios był tak ciężki, że amerykańscy urzędnicy nadal nie chcą zaakceptować fakt, że Iran sprowadził samolot przez cyberattack”.

 Źródło: http://rt.com/usa/news/iran-drone-plane-craft-385/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *