Marsz Świeckości w Krakowie

Z Placu Wolnica (Kazimierz) w Krakowie 15 września br. o godzinie 12:30 ruszył kolejny „Marsz Świeckości” organizowany przez „Koalicja Postęp i Świeckość”

Celem Marszu było okazanie społecznego poparcia idei świeckości państwa (w tym przestrzegania Konstytucji RP). Dlatego w tak sklerykalizowanym Krakowie budzi wielkie emocje. Przyszli wszyscy, którzy sprzeciwiają się klerykalizacji życia publicznego, dyskryminacji mniejszości wyznaniowych /bezwyznaniowych, oraz wszystkich popierających wolność przekonań i pluralizm kulturowy. Przybyła jak zawsze nie zawodna posłanka prof. Joanna Senyszyn z SLD, był poseł Armand Ryfiński z RUCHU Palikota no i oczywiście nie mogło zabraknąć członków RACJI PL z Małopolski i Śląska z przewodniczącym Ryszardem Dąbrowskim na czele.

Co nas łączy czyli idea marszu?

„Pragniemy spokojnej koegzystencji różnych wierzeń i światopoglądów. Jesteśmy humanistkami i humanistami. Uważamy, że sprawa tak subiektywna jak wiara nie powinna być orężem politycznych rozgrywek i środkiem wywierania presji na świeckie ustawodawstwo. Jesteśmy za tym, aby każdy miał wolność i przestrzeń do wyrażania własnych przekonań i wiary, byle tylko nie zagrażał innym.

Świeckość państwa nie jest „przywilejem” ateistów i agnostyków. To zagwarantowana w Konstytucji zasada wolnego obywatelskiego społeczeństwa, dająca wolność wyznawania każdej religii oraz nie wyznawania żadnej. Nie zgadzamy się na pomijanie czy wręcz negowanie zapisów Konstytucji RP o rozdziale Kościoła od Państwa. Oczekujemy równych praw i równego traktowania osób wierzących i niewierzących. Po krótkim wprowadzeniu i powitaniu ruszyliśmy w miasto z dobrą nowiną że ateiści , antyklerykałowie istnieją i z każdym rokiem nasilają się ich protesty. Przemaszerowaliśmy tak wznosząc okrzyki „Wolna Szkła, Religia do Kościoła, „Kraju Polan Powstań z Kolan”, „Edukacja Seksualna, a nie Parafialna, Polska Laicka, a nie Katolicka”. Te okrzyki tak wstrząsnęły jednym otyłym mnichem że mało nie odszedł na tamten świat, pienił się i ciskał gromy strasząc nas katolickim piekłem wywołując salwy śmiechu wśród zebranych.

Maszerowaliśmy w doskonałej atmosferze wymieniają poglądy. Pocieszającym faktem jest obecność w marszu wielu młodych osób i małżeństw z dziećmi, które dzielnie wznosiły okrzyki i były naszymi pupilami. Na Rynku Krakowskim zapełnionego do granic możliwości turystami zrobiliśmy sobie przerwę skandując nasze hasła w krótkich wystąpieniach przedstawicieli SLD Joanny Senyszyn, Partii Kobiet, Małgorzaty Bielawskiej, RACJI PL, Stanisława Błąkały i RUCHU Palikota, Armanda Ryfińskiego skierowali słowa otuchy do społeczności Krakowa i Polski że wkrótce nadejdzie dzień wyzwolenia z kajdan watykańskich władców. Stanisław Błąkała z RACJI PL przypomniał zebranym że skandują hasła RACJI PL, teraz są one naszymi hasłami. Posłanka prof. Joanna Senyszyn wręczyła pismo od parlamentarzystów UE skierowane do organizatorów. Pomaszerowaliśmy dalej przez nikogo nie zaczepiani z oznakami sympatii mieszkańców, którzy razem z nami skandowali nasze hasła. Marsz około 300 osób skandujących antyklerykalne hasła musi wywołać wrażenie. Przeszliśmy pod oknami wdowy po papieżu, kardynała Dziwisza ale jego kapciowy nie raczył nas pobłogosławić bowiem nie mógł liczyć na pokropek i wsparcie wdowim groszem. Doszliśmy do Placu Wszystkich Świętych pod Urzędem Miasta Krakowa, który przemianowany został na czas manifestacji na Plac Wszystkich Świeckich i dalej do Placu Na Szerokiej gdzie organizator podziękował wszystkim za udział, a my udaliśmy się na obiad żeby zebrać siły na panel polityczny pt. „Polska Specyfika relacji państwo-kościół” z udziałem Joanny Senyszyn (SLD), Dariusza Szweda (Zieloni2004), Małgorzaty Bielawskiej (Partia Kobiet), Armanda Ryfińskiego (RUCH Palikota) i Ryszarda Dąbrowskiego (RACJA PL).

Bardzo ciekawa dyskusja pełna niespodzianek i celnych pytań zadawanych przez publiczność doskonale wyrobioną politycznie. Na Kraków zawsze można liczyć że będzie ostro i ciekawie. Malkontentom utyskującym że niema prawdziwej lewicy i jej socjalnego programu oświadczyłem że mało wiedzą o naszym projekcie i zaprosiłem ich do współpracy nad takim wspólnym programem, który wkrótce zamieścimy na stronie RACJA PL. Był też i wesołe momenty kiedy się dowiedziałem od posła Armanda Ryfinskiego że RUCH Palikota jest partią lewicową. Nigdy bym nie pomyślał zwłaszcza że niedawno przesłuchiwany na dywaniku u Moniki Olejnik Król Palikot I, przebiegle oświadczył że nie są lewicowi, liberalni ani antyklerykalni, taka hybryda wszystkich najlepszych wartości z poszczególnych opcji politycznym czyli ni pies ni wydra . Wypada jednak żeby przewodniczący uzgadniał stanowisko ze swoimi posłami zanim się zaczną ośmieszać publicznie.

Poseł Ryfiński próbował zebranym wytłumaczyć jakim szczęściem dla nich było podniesienie wieku emerytalnego bowiem za to głosowanie na tak, premier obiecał dać na żłobki 400 milionów i oczywiście nie dotrzymał słowa co wywołało wesołość wśród zebranych, jak wiemy za naiwność RUCH zapłacił utratą popularności i spadkiem w sondażach. Szczególnie miło jest posłuchać wyważonej i doskonałej jak zawsze retoryki Joanny Senyszyn, która odpowiadała na zadawane trudne pytania z sali po mistrzowsku. Podczas dyskusji nad opodatkowaniem Kościoła podałem humorystyczny przykład, kiedy podczas pracy na terenie Niemiec, Urząd Pracy obciążył podatkiem kościelnym naszych pracowników i przy wypłacie potrącił im z wypłaty od razu się wypisali z Kościoła udając niewierzących ale kiedy Urząd Pracy ściągnął dane z Polski że są ochrzczeni i naliczył im za pół roku zaległe składki z odsetkami to nie było im do śmiechu pal licho pieniądze ale wstydu było co nie miara na całe Niemcy, bowiem opisała to niemiecka prasa, „Ile jest warty polski katolicyzm”.

Zastosowanie systemu niemieckiego i skopiowanie go nie nastręcza żadnego problemu odpowiedziałem zatroskanemu działaczowi Samoobrony, który zmartwił się nadmiarem roboty dla Urzędu Skarbowego że będzie niewydolny. Ale ani Kościół ani wierni nie wytrzymali by tej próby wiary. Wspomniałem zebranym że takie marsze protestu muszą być kontynuowane w innych miastach bowiem tylko wspólnym wysiłkiem możemy odsunąć odurzonych kadzidłem katoprawicy od władzy. Zebrani wraz z panelistami zastanawiali się jak powstrzymać zwyczaj przymuszania przez rodziców małych dzieci do praktyk religijnych i przeciwdziałać temu zjawisku. Osobiście nie wyobrażam sobie żeby podać swoich rodziców do Sądu za ochrzczenie mnie bez mojej zgody zwłaszcza że mają oni nie ograniczoną władzę nad niepełnoletnim. Kodeks Karny ma oczywiście Artykuły i paragraf na takie praktyki ale gorzej z ich zastosowaniem w stosunku do rodziców.

Mamy organizacje broniące praw człowieka pochylające się ze współczuciem nad każdym cwaniakiem i kryminalistą , którego uczucia religijne zostały obrażone ale mają one w głębokim poważaniu prawa dzieci, których umysły są wyprane przez doktrynerów różnych religi zanim będą miały szanse się ukształtować. To jak ścinanie kwiatów zanim zakwitną. Czynienie ich małymi chrześcijanami , katolikami, muzułmanami, i wyznawcami judaizmu, to zbrodnia przeciwko ludzkości i pewnego dnia będzie zabroniona prawem. RACJA już nie osamotniona walczy o usuniecie religi ze szkół traktując ją jako nauczanie dogmatów nic nie mających z prawdziwą nauką, a czyniącą wiele szkody w rozwoju niezależnego umysłu stwierdził na zakończenie przewodniczący RACJI.

Dziękuje w imieniu RACJI PL za zaproszenie w przyszłym roku RACJA przybędziemy w sile 200-300 osób żeby wesprzeć cenną inicjatywę Koalicji Postęp i Świeckość. Wkrótce zgłosimy nowe propozycje współpracy.

Przewodniczący Ryszard Dąbrowski RACJA PL
Kraków 16.09.12 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *