Skandaliczna uchwała Radnych w Katowicach

Katowiccy radni uchwalili, że lekcje religii w przedszkolach będą płatne. – No i doczekaliśmy się! Gdyby katecheza, jak dawniej, organizowana była w przykościelnych salkach, nikt nie wpadłby na tak absurdalny pomysł – mówią rodzice. Przedszkolaki miały płacić 2,68 zł za lekcję religii.

Uchwała ustalająca nowe opłaty za świadczenia oferowane przez przedszkola została opublikowana w dzienniku urzędowym pod koniec lipca i – zgodnie z przepisami – wchodzi w życie z końcem tego tygodnia. Znosi ona opłatę stałą (158 zł), którą dotąd miasto, oprócz stawki żywieniowej, pobierało od wszystkich rodziców, niezależnie od czasu, jaki ich dziecko spędzało w przedszkolu. Niedawno kilka gmin stosujących podobne rozwiązanie przegrało z rodzicami w sądach, które orzekły, że zgodnie z prawem płatne mogą być jedynie zajęcia nadprogramowe.

Katowiccy radni, by uniknąć podobnych kłopotów, dostosowali lokalne prawo do sądowej interpretacji, przygotowując listę zajęć, za których godzinę rodzic zapłaci 2,68 zł. I wywołali skandal. – Odbierając córkę z przedszkola, zapytałam panią dyrektor, czy planowane są jakieś zajęcia dodatkowe, na które mogłabym ją zapisać. Dała mi listę, zastrzegając, że wszystkie zajęcia będą odpłatne. Oprócz rytmiki czy gimnastyki korekcyjnej była na niej również katecheza. Myślałam, że to pomyłka – relacjonuje Anna Pawłowska, mama czteroletniej Zuzi.

Kiedy dyrektorka potwierdziła, że opłata za katechezę jest faktem, pani Anna nie kryła oburzenia. – Kiedy byłam dzieckiem, na religię do salki przykościelnej chodziło się z namaszczeniem, jak na mszę. Odkąd weszła do szkół, stała się normalnym przedmiotem, z którego pisze się sprawdziany i dostaje oceny. Opłaty w przedszkolach sprowadzą ją na jeszcze niższy poziom, do rangi zwykłej usługi – mówi Pawłowska. Choć jest wierząca, zastanawia się, czy w takiej sytuacji w ogóle posyłać córkę na religię.

Zaskoczona jest również pani Monika, mama czteroletniego Patryka. Wylicza, że choć kwota 2,68 zł może wydawać się śmiesznie niska, w skali miesiąca to ponad 10 zł (katecheza odbywa się dwa razy w tygodniu po pół godziny). – Dla biedniejszych rodzin nawet tyle może być trudno wygospodarować. A cennik za udział w katechezie to prawie jak cennik za uczestnictwo we mszy – twierdzi pani Monika.

Dyrektorzy przedszkoli są zdezorientowani. – W nowej uchwale jest zapisane, że religia jest poza podstawą programową, słyszeliśmy o tym także na szkoleniu, ale katecheci, z którymi rozmawiałam, twierdzą inaczej i przekonują, że powinna być bezpłatna. Rodzice moich wychowanków na razie odnoszą się do tematu spokojnie, ale wiem, że w niektórych przedszkolach jest gorąco. Liczę, że zanim uchwała wejdzie w życie, wydział edukacji zorganizuje dla nas spotkanie i wszystko nam wyjaśni – mówi Iwona Dzięgielewska, dyrektorka Przedszkola nr 9.

– Zapis o płatnej religii to bzdura i przykład niekompetencji prawnika, z którym, jak się dowiedziałem, był konsultowany – denerwuje się ks. Marceli Cogiel, dyrektor wydziału katechetycznego katowickiej kurii metropolitalnej. Wyjaśnia on, że wprawdzie religia nie kwalifikuje się do podstawy programowej wychowania przedszkolnego, jednak znajduje się w ramowym planie zajęć, a to oznacza, że nie może być płatna. – Interweniowałem w tej sprawie w magistracie po pierwszych telefonach od dyrektorów. Obiecano mi, że uchwała zostanie znowelizowana na najbliższej sesji rady miejskiej – mówi ks. Cogiel.

Jerzy Forajter, przewodniczący rady, przyznaje, że uchwała będzie zmieniona. – Już po jej przegłosowaniu weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Dostosowując naszą uchwałę do nowych przepisów, wprowadzimy również zmiany sugerowane przez rodziców i dyrektorów – zapewnia Forajter.

Magdalena Warchala

Żródło: katowice.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *