Spotkanie z członkami w Szczecinie

Wyjazd z Poznania był zaplanowany na 5.30 rano, ale w ostatniej chwili przesunął się na godzinę 7.30. Bardzo mnie to z resztą ucieszyło, bo mogłam chwilę dłużej pospać, a i tak okazało się, że droga była praktycznie pusta, więc na miejscu byliśmy przed czasem.
Sam Szczecin bardzo miło mnie zaskoczył, bo byłam w nim pierwszy raz i okazał się dużo ładniejszy niż sądziłam. Na miejsce spotkania wybrany został statek Ładoga.

Początek spotkania przewidziany był na 16:00 i punktualnie o tej godzinie zaproszeni goście zaczęli się schodzić. Na około 278 wysłanych zaproszeń około 40 członków i sympatyków partii to zaproszenie przyjęło. Głównym celem zebrania byłą odbudowa struktur partyjnych w województwie zachodniopomorskim które, po rezygnacji członków Zarządu Wojewódzkiego zostały pozbawione liderów. Zwołanie nadzwyczajnego zjazdu i wybór nowych władz. Okazało się, że część członków złożyła rezygnację po tym, jak partia zrezygnowała z nazwy „Antyklerykalna Partia Postępu RACJA” na rzecz obecnej nazwy RACJA PL. Przewodniczący Ryszard Dąbrowski wyjaśnił zebranym że nie odeszliśmy od antyklerykalizmu ale stworzyliśmy też możliwości realizacji się członkom o poglądach lewicowych, Ateistom, Agnostykom, Racjonalistą lub bezwyznaniowym. Nie zamykamy nikomu drogi do wstępowania w nasze szeregi, nawet katolikom ale dążącym do rozdziału państwa i Kościoła wyprowadzenia religi ze szkół i budowaniu nowoczesnego świeckiego państwa. Omówiono również współpracę z Ruchem Palikota. W głównej mierze dotyczyło to spraw gospodarczych i podwyższenia wieku emerytalnego. Bardzo ciekawie skomentował to jeden z uczestników spotkania, pan Jerzy Ozna mówiąc: „Jeśli mamy obecnie maszyny mogące zastąpić pracę nawet tysiąca ludzi, to niech premier Tusk nie wmawia nam, że musimy pracować do 67 roku życia. Praca jest motywem życiowym, ale warunki pracy muszą być humanitarnie dostosowane do potrzeb ludzi.”

Pod względem światopoglądowym i gospodarczym wyznawane poglądy członków i sympatyków generalnie pozostają zbieżne. Problem pojawia się na płaszczyźnie organizacyjnej. Otóż podstawą do odnowienia struktur byłoby wybranie (przynajmniej na okres tymczasowy) nowego przewodniczącego wojewódzkiego, a że jest to rola odpowiedzialna i trudna, nie każdy chce się jej podjąć. Inną kwestią jest odnowienie aktywności politycznej, czyli prowadzenie biura i docieranie do ludzi. Zatem żeby skutecznie działać potrzeba, moim zdaniem , niekoniecznie większej ilości ludzi, ale takich, którzy będą sumienni i konsekwentni. Szkoda, że brakuje młodych z dużym pokładem energii.

Okres organizacyjny został przewidziany na trzy miesiące, a otwarcie biura ma nastąpić we wrześniu. Kolejnym zadaniem będzie więc znalezienie odpowiedniego lokalu. Wspomniany już przeze mnie pan Jerzy Ozna osobiście zaproponował przekazanie RACJI lokalu, który posiada i jego propozycja na pewno zostanie wzięta pod uwagę.

Spotkanie zakończyło się około 20.00 i mam nadzieję, że przyszłość pokaże iż nie odbyło się ono na darmo. A co do mnie to mam nadzieję jeszcze kiedyś pojechać do Szczecina i poznać bliżej to miasto.

Ula Filipowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *