Ludzie pracy nie chcą pracować do śmierci!

14 maja w Katowicach przeciwko rządowemu projektowi podwyższenia wieku emerytalnego protestowali związkowcy z OPZZ. Główne hasło to: „Pracy do śmierci mówimy; NIE”. W budynku obok protestujących odbywał się Europejski Kongres Gospodarczy, w którym uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski, oraz wielu parlamentarzystów w tym i tych ze Śląska. Niestety nikt z polityków nie miał odwagi przemówić do protestujących. Kilkaset zgromadzonych związkowców i działaczy innych organizacji wzywało Bronisława Komorowskiego do nie podpisania ustawy emerytalnej przyjętej przez Sejm.

Przewodniczący Związku Zawodowego Górników Andrzej Chwiluk mówił do zgromadzonych: „Myślę, że Pan prezydent nie jest na usługach Platformy Obywatelskiej i rozważy nasze argumenty, że podpisanie tej ustawy jest kolejnym krokiem Polski w tył w strukturze Unii Europejskiej”. Związkowcy zagrozili, że gdy prezydent Komorowski podpisze ustawę emerytalną, będą protestować przed pałacem prezydenckim. W manifestacji brali także udział działacze organizacji, dla których człowiek, a nie ekonomia jest na pierwszym miejscu. Przedstawiciele Partii Kobiet wręczali list skierowany do Minister Pracy i Polityki Społecznej, na który nie otrzymali odpowiedzi.

RACJĘ Polskiej Lewicy w trakcie protestu reprezentował Dariusz Lekki. Dzień wcześniej Sekretarz Generalny RACJI PL przesłał na adres miejscowych struktur OPZZ stanowisko partii dotyczące rządowego projektu podniesienia wieku emerytalnego. W Stanowisku tym, podjętym 3 marca Rada Krajowa RACJI PL stanowczo sprzeciwia się formie, w jakiej rząd Donalda Tuska chce „zafundować” prace do śmierci!

Pod Centrum Kultury Katowice, pikietowali również przedsiębiorcy pokrzywdzeni przez ZUS, wobec których prowadzone są działania egzekucyjne. Chcieli oni zwrócić uwagę na ich problem ; apelowali, aby działania komornicze zostały wobec nich wstrzymane do czasu wejścia w życie ustawy umorzeniowej.

Było głośno i kolorowo, ciekawe, czy na tyle skutecznie, aby prezydent zastanowił się nad podpisaniem ustawy?

Sekretarz Generalny RACJI PL Dariusz Lekki.

Wykaz Posłów głosujących ws. Ustawy dot. wydłużenia wieku emerytalnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *