9 maja Dzień Zwycięstwa

9 maja Dzień Zwycięstwa z okazji 67 rocznicy zakończenia II wojny światowej upamiętniającej po wsze czasy zwycięstwo Narodu Polskiego i jego sprzymierzeńców nad hitlerowskimi Niemcami i faszyzmem. Święto Zwycięstwa ustanowione w powojennej Polsce, jako Święto Zwycięstwa i Wolności było dniem wolnym od pracy obchodzone do 1989 roku.

W tym dniu razem z byłymi żołnierzami i oficerami Wojska Polskiego oraz kombatantami uczestnikami walk o wyzwolenie naszej ojczyzny w szeregach II Armii Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Karola Świerczewskiego. Zebranych w Sali powitał ppłk dr Arkadiusz Ogrodowczyk Prezes Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Wlkp. Zarządu Woj.

Przedstawił zebranym zaproszonych gości, a szczególności jubilata płk. Zenona Staniszewskiego, który obchodził w tym dniu swoje 85 urodziny w towarzystwie swojej małżonki Mirosławy, z którą przeżył 60 lat w udanym związku małżeńskim. Następnie powitał Prezesa Związku Inwalidów Wojennych płk Tadeusza Paczka, przewodniczącego RACJI PL Ryszarda Dąbrowskiego, wiceprzewodniczącego Woj. Wlkp. RACJI PL Jana Rutkowskiego, sekretarza Woj. Wlkp. Racji PL Hannę Okonek, członka Koła Miejskiego w Poznaniu płk Mieczysława Chmielę, sekretarza Miejskiej organizacji SLD w Poznaniu Arkadiusza Kaczmarka płk Mieczysława Palaka, płk Topolewskiego oraz Edwarda Skrzypczaka znanego w Poznaniu działacza lewicowego, organizatora Komitetu Budowy Pomnika II Armii Wojska Polskiego, który stanie na stokach Poznańskiej Cytadeli oraz wielu innych znamienitych gości członków RACJI PL oraz SLD w Poznaniu.

Ppłk przedstawił w dużym skrócie wkład w wyzwolenie Polski i rozgromienie Niemiec I i II Armii Wojska Polskiego oraz w wyniku pokonania wynikłe z tego konsekwencje przesunięcia granicy Polski na Odrę Nysę. Płk Tadeusz Paczka, jako uczestnik walk o wyzwolenie Polski i rozgromienie Niemiec przeszedł cały szlak bojowy z II Armią Wojska Polskiego, jako saper uczestniczył w walkach pod Dreznem i Pragą, a zakończył nad Łabą i po kapitulacji Niemiec, został skierowany do walk z bandami UPA. W trakcie rozminowywania wszedł na minę i stracił w wyniku eksplozji nogę przebywając w szpitalu ponad rok na rekonwalescencji. Płk Zenon Staniszewski przedstawił swoją historie, jako żołnierza i potem pracownika zakładów zbrojeniowych produkujących wyposażenie artylerii w Zakładach H. Cegielskiego.

Pan Edward Skrzypczak przypomniał zebranym, że w dalszym ciągu jest prowadzona zbiórka środków na budowę pomnika II Armii Wojska Polskiego i zachęcał do kupowania cegiełek. Przewodniczący RACJI PL wzniósł toast na cześć i chwałę żołnierza polskiego odśpiewano tradycyjne sto lat dla solenizanta i w kolejności zabierali głos: Ryszard Dąbrowski, który wręczył drobny upominek w postaci książki „Drogi do Zdrowia” i życzył 100 lat w dobrym zdrowi wyjaśniają, że tak na dobra sprawę zależy ono tylko od nas samych w ciepłych słowach, przypomniałem, że społeczeństwo pamięta o dokonaniach i chwale żołnierza polskiego i jest dumne z odniesionego zwycięstw oraz wkładu w odbudowę zniszczonego kraju i pomimo próby deprecjonowania i pomniejszaniu jego zasług przez prawicowych polityków Wojsko Polskie i żołnierze cieszą się ciągle niezmiennie wysokim zaufaniem wśród obywateli. Dodał, że wielokrotnie członkowie RACJI PL zastanawiali się czy należało podjąć tak heroiczny wysiłek w wyzwoleniu Polski skoro po zakończeniu działań wojennych, kiedy jako zwycięzcy zostaliśmy z rozmysłem pominięci w podpisaniu kapitulacji oraz Traktatów Międzynarodowych, jako czwarta siła zbrojna na świecie. Wszyscy nasi sojusznicy zachowali się skandalicznie po zakończeniu działań odsunięto nas od rozmów i negocjacji podziału wpływów i decydowano za nas bez nas, doprowadziły one do tragicznej w skutkach, wyborze powojennej drogi rozwoju, dostaliśmy się pod wpływy Rosji Radzieckiej.

Nie dopuszczono nas do defilady w Berlinie ani w Londynie. Wprowadzone zmiany ustrojowe doprowadziły do wybuchu niezadowolenia społecznego i jego podziału oraz bratobójczych walk o władzę i ustrój w powojennej Polsce. Sprzeciw Stalina spowodował że Polska nie uzyskała reparacji wojennych i odszkodowania, które dzisiaj jest przez fachowców wyceniane na 500 miliardów EURO. Zebrani stwierdzili że obowiązkiem każdego obywatela jest walczyć o wolność, podnosi to morale, a naród na duchu, napastników zniechęca do napaści. W dalszej kolejności wypowiadali się miejscowi działacze SLD oraz członkowie i oficerowie rezerwy. Spotkanie zakończyło się w miłej i serdecznej atmosferze przy lampce wina i brazylijskiej mocnej kawie. Nie brakowało wzruszających chwil, kiedy frontowi żołnierze mogli się przekonać, że pamięć o ich dokonaniach jest ciągle żywa pomimo prób fałszowania historii i pomijania tego okresu w podręcznikach przez pseudo historyków pod obstalunek prawicowych polityków. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie w dniu 22 lipca obchodzić będziemy zapomniane święto Manifestu PKWN.

Przewodniczący RACJI PL Ryszard Dąbrowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *