Spotkanie z wyborcami w okręgu nr 39 – Mosina

W dniu 18.04.2012 r. w Mosińskim Ośrodku Kultury przy ul. Dworcowej 4 odbyło się kolejne spotkanie posła na Sejm VI kadencji RP Macieja Banaszaka z wyborcami przy współudziale przewodniczącego partii RACJA PL Ryszarda Dąbrowskiego. Na spotkanie przybyło ok. 30 osób oraz lokalni działacze – pan Maciej Lebioda i Zdzisław Firlej, organizator spotkania.

Początkowe wystąpienie posła dotyczyło założeń programowych partii, wyjaśnił i przybliżył najważniejsze postulaty obecnym i zapoznał ich z działalnością sejmową ugrupowania Ruch Palikota. Przewodniczący RACJI PL przedstawił w dużym skrócie program partii, który jest zawarty w ulotce, którą wszyscy państwo otrzymali, a członka naszej partii charakteryzuje „Manifest Programowy”, który szczegółowo określa kim jesteśmy, i jakie wartości wyznajemy, jesteśmy zwolennikami państwa neutralnego światopoglądowo.

Uczestnicy spotkania zadawali wiele pytań. Do ciekawszych pytań skierowanych do posła dotyczyło zagadnień polityki zagranicznej i zapatrywania się na nią Ruchu Palikota. Zainteresowanie wzbudzał kierunek tej drogi – proamerykański, czy raczej w stronę współpracy z Unią Europejską. Swoje stanowisko zaprezentował przewodniczący RACJI PL Ryszard Dąbrowski, który wyjaśnił że obecny i poprzednie rządy były spolegliwe wobec imperialistycznej polityki USA i nic tak na dobrą sprawę nie osiągnęły. Wojnę w Iraku uważamy za zdradę wobec naszego partnera gospodarczego i politycznego jakim był Irak na bliskim wschodzie. Ogromne wydatki na utrzymywanie kontyngentu, branie udziału w napaści stawia nas w złym świetle wobec światowej opinii publicznej. Polska utraciła spłatę należności za wykonane inwestycje na terenie Iraku około 4 miliardów dolarów amerykańskich, które USA obiecało nam wypłacić oraz udział polskich firm w odbudowie zniszczonej infrastruktury na skutek działań wojennych. Do dnia dzisiejszego nie dostaliśmy ani jednego ani drugiego i zaangażowaliśmy się ponownie w awanturę, konflikt zbrojny w Afganistanie, który pochłania następne deficytowe środki i jest kontynuowany wbrew sprzeciwu opinii społecznej. RACJA PL uważa że Polska, która doświadczyła w swojej historii wielu napaści ze strony swoich sąsiadów nie powinna się angażować nawet za cenę iluzorycznych korzyści. Uważamy że polityka USA i Izraela ma na celu destabilizacje w regionie i podporządkowanie swoim celom a nie jak obłudnie mówią że wprowadzają demokracje. Libia została napadnięta przez USA i NATO z uwagi na odmowę podporządkowania się polityce promującej dolara amerykańskiego jako jedynej waluty światowej i w jego obronie.

Przewodniczący omówił politykę USA i wręczył osobie zainteresowanej protest jaki RACJA PL wystosowała do premiera Donalda Tuska odnośnie wycofania w obliczu rzekomego kryzysu depozytu 100 miliardów dolarów stanowiącego rezerwy walutowej naszego państwa nad którym straciliśmy kontrolę. Tak było w przypadku Iraku, Korei Północnej, Libii, Jemenu, Iranu a później szantaż, i w przypadku nie podporządkowania się polityce USA , zablokowanie środków, przepadek na rzecz banków amerykańskich i napaść.

Lokalna społeczność z wielkim zaangażowaniem zadawała pytania dotyczące małych przedsiębiorstw, padały propozycje jak powinno wspierać państwo nowo powstające firmy. Transparentną okazała się wypowiedź posła – Zgłaszam i Działam, a więc maksymalne uproszczenie procedur zakładania własnej firmy. Jedna z uczestniczek dyskusji zwróciła uwagę że program RACJI PL jest bardzo radykalny i niepopularny w środowiskach katolickich. Wasz ostentacyjnie głoszony antyklerykalizm nie przysporzy wam większego poparcia społecznego.

Przewodniczący RACJI PL wyjaśnił że antyklerykalizm jest mylnie utożsamiany walką z religią i atakiem na Kościół rzymsko katolicki. Uważamy że wiara w Boga jest czasami jedynym wyznacznikiem dla wielu osób wierzących i nie może być narzucana innym, które nie wieżą w Boskie stworzenia świata ale wyznają inne wartości co należy uszanować. Uważamy że Krk traci na tym że wtrąca się do polityki. Miejsce religii jest w kościołach. Nie zgadzamy się na zawłaszczanie przestrzeni publicznej przez zawieszanie krzyży w państwowych instytucjach. Musimy przestrzegać Konstytucji i prawa czego nie przestrzegają funkcjonariusze Krk, a Sądy i prokuratura nie reagują na ewidentne popełnione przestępstwa co powoduje często ich bezkarność. Proszę się sobie wyobrazić jakie to niesie negatywne skutki dla osadzonych, którzy popełnili takie same przestępstwa jak księża i zostali skazani. To powoduje poderwanie autorytetu do instytucji, które maja stać na straży przestrzegania prawa i porządku. Na hasłach antyklerykalnych i lewicowych RUCH i RACJA wprowadzili 40 posłów więc ja bym się nie martwił. Dzisiaj bycie antyklerykałem staje się bardzo modne i trendy co nas bardzo satysfakcjonuje bo uświadamia nam że nasza ciężka praca nie poszła na marne. Kupony od tej popularności odcinają inni ale zawsze próbowano RACJE PL poniżać i okłamywać społeczeństwo że walczymy z religia i będziemy zamykać kościoły. Jak już się nie dało dłużej ukrywać przed społeczeństwem drapieżnego Kościoła, który dla własnej korzyści gotowy jest do popełnienia największej podłości. Postanowiono więc tykającą bombę rozbroić i dopuszczono do debaty publicznej pod kontrolą mediów z pominięciem RACJI PL. Nawet sam premier się zorientował że za chwile mogą go drogo kosztować te prezenty dla Krk. Katolików razi to ze RACJA PL nie uznaje żadnych świętości. Dla nas najważniejszy jest człowiek a nie arcybiskup który okazuje się przestępcą i kanalią grubego formatu przybierając świętoszkowatą minę. Wiemy że wielu katolikom nie mieści się to w głowie że ksiądz głoszący słowo Boże może być kryminalistą.

Ale fakty temu przeczą i z tym trzeba się pogodzić a my nie będziemy udawać że się nic nie stało, a stało się to że księża i Biskupi nie przestrzegają zapisów Konstytucji i KK i KC, a my nie wyrażamy zgody bo narusza to podstawowe normy współżycia i odpowiedzialności przed prawem. Dylemat do rozstrzygnięcia pozostawiam wyznawcą jedynie słusznej religii. Po co im zatem 10-przykazań, których nie przestrzega hierarchia Krk, komplikują sobie życie, a nam dają argumenty że to wszysko puste zapisy nie dla nich ale dla wiernych. Zapytano mnie co nam tak przeszkadza religia w szkole i odpowiedziałem że przede wszystkim wprowadzenie religii było nielegalne łamiące zapisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, Konstytucje i Konkordat. Obecność religii w szkołach prowadzi do obniżenia poziomu nauki, schizofrenii intelektualnej, dyskryminacji niekatolików, wąskie horyzonty myślowe brak akceptacji inności agresje a także wyśmiewanie teorii stworzenia świata przez Boga chcemy uniknąć eskalacji nietolerancji. Uważamy że nauka religii jest ogromnym marnotrawstwem pieniędzy podatników i szkodzi samemu Kościołowi. Dopóki religia pozostanie w szkole to dążenie do nowoczesnego świeckie państwa pozostanie fikcją.

Poza tym wyrażono opinię, aby organizować spotkania polskich parlamentarzystów z przedsiębiorcami i zdecydowanie wsłuchiwać się w ich głos oraz brać pod uwagę sugestie. Nie zabrakło oczywiście pytań o kadencyjność, zasugerowano nawet wydłużenie kadencji na wszelkich szczeblach do 6-ciu lat. Przewodniczący RACJI PL zaznaczył że bardzo ważnym jest wprowadzenie zapisu o odpowiedzialności karnej posłów i pracowników administracji państwowej. W trakcie ożywionej dyskusji nie zabrakło tematu szkolnictwa i bolączek z nim związanych wyprowadzeniem religii ze szkół i dyskusji budzących wiele emocji. Większość zebranych opowiedziała się za powrotem i wyraźnym rozwojem szkolnictwa zawodowego. Ewidentnie zauważono brak fachowców w określonych dziedzinach gospodarki i usług.

Z prowadzonego dialogu wywnioskowałem sympatię dla działań przeprowadzanych przez obydwie partie. Z wielkim aplauzem spotkała się wyrażona przez posła chęć organizowania takich spotkań z mieszkańcami w sposób cykliczny. Wychodząc do ludzi i stając na przeciw ich potrzebom wyraźnie zmniejszamy dystans, jaki niepotrzebnie tworzy się pomiędzy parlamentarzystami a wyborcami. W końcu jednym i drugim chodzi o tworzenie podwalin nowoczesnego i przyjaznego państwa. Osobiście uważam to spotkanie za bardzo udane już chociażby z tego powodu że wyborcy mogą się zapoznać z naszym radykalnym programem i wypowiedzieć się na temat odbioru społecznego i postrzegania RACJI PL.

Przewodniczący RACJI PL Ryszard Dąbrowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *