Gloryfikacja kolaborantów i morderców na bohaterów narodowych przez siedleckich Radnych

W dniu 24.02.12 r. byłem biernym (bez prawa głosu) uczestnikiem obrad siedleckiej Rady Miasta. Nasi radni przeprowadzili głosowanie nad propozycją udzielenia poparcia dla TV TRWAM, oraz nad nazwą nowych rond: „Narodowych Sił Zbrojnych” oraz ” Żołnierzy Wyklętych”. Dziwię się, że rondo im. Żołnierzy Wyklętych znajduje się obok ul. Monte Cassino. Wygląda to tak, jakby ci żołnierze brali udział w bitwie o tę „przeklętą górę”. Na te głosowania przygotowałem sobie dwa rodzaje plakatów, które wśród będących na sali obrad redaktorów miejskich mediów wzbudziły zainteresowanie. Na pierwsze głosowanie nad poparciem dla TV „TRWAM” poprzedzone dyskusją radnych przygotowałem plakacik o treści „TRWAM w niewierze”klątwa Grzegorza XII aktualna do dzisiaj- Prawo Kanoniczne”. Tylko pan radny Adam Bobryk w swoich wystąpieniach mówił z sensem zarówno o telewizji Tadeusza Rydzyka, jak i Żołnierzach Wyklętych, co spotkało się z nieprzychylnością innych radnych. Pan Bobryk pokazał swoją dużą wiedzę na te kontrowersyjne tematy. Jak było do przewidzenia głosowanie odbyło się zgodnie z wolą prawicowej siedleckiej władzy.

Na następne głosowanie przygotowałem plakacik: „Rondo nie dla NSZ i Żołnierzy Wyklętych, Krwiodawcom się należy”. Już bowiem w roku 2008 na ręce pana prezydenta W. Kudelskiego jako przedstawiciel Partii RACJA Polskiej Lewicy złożyłem pismo, aby nowe rondo przy ul. Jagiełły nazwać „Rondo Honorowych Dawców Krwi”. Rok 2008 był rokiem obchodów pięćdziesiątej rocznicy HDK. Byłoby to piękne uhonorowanie ludzi ratujących życie. Niestety, rondo nazwano imieniem i nazwiskiem nieżyjącego księdza proboszcza pobliskiej parafii . Mój pomysł spotkał się jednak z aprobatą pana Prezydenta, mimo, że otrzymałem odpowiedź, że muszę poczekać z tym pomysłem w banku rezerw. Teraz, kiedy nazwano nowe ulice imieniem np. panów L. Kaczyńskiego, R. Kaczorowskiego, biskupa Mazura, pomyślałem iż jest to właściwy moment, by przekazać naszemu społeczeństwu, że są w Siedlcach ludzie oddający krew. Tym sposobem chciałem docenić ludzi, którzy niosą pomoc chorym, niejednokrotnie ratując ich życie. Przecież tym tysiącom bezimiennych bohaterów oddającym cząstkę siebie należy się pamięć i szacunek.

Niestety, podobnie jak w poprzednim głosowaniu radni nie wykazali się mądrością ani znawstwem historii. Uchwalono poparcie dla TV TRWAM i nadano rondom nazwy czczące Wyklętych Żołnierzy i NSZ. Tymi głosowaniami siedleccy radni pokazali, że w naszym mieście większe poważanie mają ludzie, którzy mordowali chłopów, beneficjentów Reformy Rolnej i człowiek głoszący antysemityzm i unikający płacenia podatków niż ci, którzy bezinteresownie ratują życie ludzkie.

Marian Kozak RACJA PL Siedlce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *