Sekrety i dzieci biskupa Zavali

Gabino Zavala, biskup pomocniczy archidiecezji Los Angeles, był bardzo lubiany przez wiernych. Obrońca ubogich i imigrantów, rzecznik wykluczonych, aktywista ruchu pokojowego cieszył się powszechnym szacunkiem. Niekiedy osobiście rozdawał potrzebującym mleko i chleb. Wielu parafian mówiło mu po imieniu. Uchodził za jednego z najwybitniejszych hierarchów w episkopacie Ameryki. A jednak papież odwołał go ze stanowiska. Niespodziewanie okazało się bowiem, że Zavala ma w innym stanie USA rodzinę – partnerkę i dwoje nastoletnich dzieci.

Wielu mieszkańców archidiecezji doznało szoku, a w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się kolejna dyskusja o celibacie. 60-letni biskup pomocniczy na początku grudnia poinformował o swojej tajemnicy arcybiskupa Los Angeles, José Gómeza. Potem złożył na ręce papieża rezygnację z urzędu.
Gómez czekał na decyzję Stolicy Apostolskiej. Biskup powinien pełnić swoje obowiązki do 75. roku życia, jednak art. 401 kodeksu prawa kanonicznego przewiduje, że może odejść w stan spoczynku wcześniej, jeśli jest chory albo jeśli istnieją inne ważne przyczyny, uniemożliwiające mu sprawowanie urzędu. Na ten właśnie artykuł powołał się papież Benedykt XVI, odwołując bp. Zavalę. Watykan nie wspomniał o podwójnym życiu duszpasterza z Los Angeles.

Wiadomość smutna i trudna

3 stycznia abp José Gómez wystosował list do wiernych archidiecezji Los Angeles, w której mieszka 5 mln katolików (najwięcej ze wszystkich archidiecezji USA). W liście Gómez przekazał „smutną i trudną” wiadomość. Napisał, że bp Zavala nie pełni już posługi i prowadzi prywatne życie. Stwierdził, że archidiecezja nawiązała kontakt z matką i dziećmi, i że zapewni im duchowe wsparcie, jak również pomoc finansową, aby dzieci mogły skończyć szkoły wyższe. Tożsamość rodziny nie zostanie ujawniona, należy uszanować jej prywatność – podkreślił arcybiskup i wezwał wiernych do modlitwy „za wszystkich, których ta sytuacja dotknęła”. Bp Gabino Zavala unika kontaktów z mediami. Nie odbiera telefonów. W jego domu, w Hacienda Heights, nikt nie otwiera drzwi.

Nieco więcej informacji udzielił rzecznik archidiecezji, Tod Tamberg, który oświadczył: „To nieoczekiwana, smutna, wprawiająca w konsternację wiadomość dla wielu ludzi, którzy znali i lubili bp. Zavalę. Pamiętajcie, że on się tu wychował, jest mocno zakorzeniony w Los Angeles i bardzo znany”. Tamberg powiedział, że przeprowadzono kontrolę finansów, która wykazała, że biskup na utrzymanie rodziny nie wykorzystał pieniędzy archidiecezji. Rzecznik nie wyjawił, w jakim wieku są dzieci biskupa, zasugerował jednak, że to nie bliźnięta. Katoliccy komentatorzy zwracają uwagę, że bliźnięta lub jedno dziecko można by uznać za rezultat chwilowej słabości duchownego, jednak dwoje dzieci w różnym wieku świadczy o długotrwałym związku. Niektórzy dziennikarze doszli do wniosku, że biskup strzegł sekretu przez 18 lat.

Tod Tamberg, pytany, czy hierarcha uczestniczył w życiu swoich dzieci i dlaczego niespodziewanie poinformowano o sprawie po tak wielu latach, odparł: „To są pytania, na które powinien odpowiedzieć sam bp Zavala”. Według niektórych źródeł, biskup zdecydował się ujawnić istnienie swojej rodziny, ponieważ matka jego dzieci skarżyła się, że duchowny nie łoży w dostatecznym stopniu na ich utrzymanie, a ona nie ma środków, aby wysłać dzieci na uniwersytet. Wypada dodać, że mimo wysokiej godności Zavala pobierał stosunkowo skromne uposażenie.

Wierni w szoku

Na plebanii przy kościele Matki Bożej z Gwadelupy we wschodnim Los Angeles można zobaczyć trzy portrety: papieża Benedykta XVI, abp. Gómeza i wciąż jeszcze bp. Zavali. Ale wielu parafian jest wstrząśniętych tajemnicą duszpasterza. Maria Isabel Delgado, która codziennie rano modli się w kościele, powiedziała ze łzami w oczach: „Moje serce pękło. Czuję się tak, jakby nas okłamano”.

30-letni parafianin Joey Menchaca wyraził zadowolenie, że Watykan zareagował na występek biskupa tak szybko. W przeszłości, gdy wybuchały afery wokół duchownych wykorzystujących seksualnie nieletnich, włodarze Kościoła katolickiego troszczyli się przede wszystkim o siebie. – Teraz jest inaczej. Teraz ktoś za to zapłaci – powiedział z satysfakcją Joey Menchaca. Trzeba przypomnieć, że archidiecezja Los Angeles wciąż odczuwa skutki ogromnego skandalu wokół księży pedofilów. W 2007 r. zgodziła się zapłacić ofiarom odszkodowania o łącznej wysokości 660 mln dol.

Ale biskup znalazł też obrońców. Martha Campo, od lat sprzątająca na plebanii, opowiada, jak Gabino Zavala wielokrotnie rozdawał żywność biednym parafianom. – To dobry człowiek. Nie potrafię uwierzyć, że mógł utrzymać to w tajemnicy przez tyle lat.

Obrońca pokrzywdzonych

Szok wiernych, a także katolickich publicystów jest tym większy, że Zavala był wybitnym duchownym, aktywnym na wielu polach. Urodził się w Guerrero, w Meksyku, lecz dorastał w Los Angeles. Ukończył Seminarium św. Jana w Camarillo, w Kalifornii. W Waszyngtonie uzyskał bakalaureat z prawa kanonicznego. W 1977 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był profesorem prawa kanonicznego i rektorem Seminarium św. Jana. W 1994 r. arcybiskup Los Angeles, kard. Roger Mahony, wyświęcił go na biskupa. Gabino Zavala został biskupem pomocniczym i wikariuszem episkopalnym regionu San Gabriel we wschodnim Los Angeles, w którym znajduje się 66 parafii i 13 katolickich szkół średnich. San Gabriel zamieszkują setki tysięcy katolików, z których wielu to Latynosi.

Krzysztof Kęciek

Źródło: http://www.przeglad-tygodnik.pl

Jednak włoski dziennik „La Repubblica” poinformował wtedy, że dygnitarze Stolicy Apostolskiej przygotowują w tajemnicy projekt zniesienia celibatu – za 50 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *