Polemika z p. J. Senyszyn

W ostatnim numerze „FiM” (Nr 41 z dnia14-20.X.2011) ukazał się w stałym cyklu felieton autorstwa Pani profesor Joanny Senyszyn pt „Palikotem w łeb”, do którego chcielibyśmy się odnieść:

Szanowna Pani Profesor
Dziękujemy za gratulacje, które złożyła Pani RACJI PL i naszemu posłowi Janowi Cedzyńskiemu. Zastanawia jednak, dlaczego uważa Pani, że RACJA PL, której od 9 lat nie udawało się zaistnieć w żadnych wyborach, czy to parlamentarnych, czy też samorządowych, teraz, gdy wreszcie wprowadziła do parlamentu posła będącego jej członkiem i drugiego, mającego jej poparcie, została uznana przez Panią za największego przegranego tych wyborów? Pewnie, że można było zażądać od Janusza Palikota znacznie więcej. Może by się na to zgodził, może nie. Ale przyjmijmy, że tak. Doskonale Pani wie, że wybory kosztują, a RACJA PL do krezusów nie należy. Nie otrzymuje subwencji z budżetu, jak SLD. To nie Janusz Palikot „przeznaczył dla swojego najwierniejszego sojusznika zaledwie jedno miejsce mandatowe”, jak była uprzejma Pani zauważyć. To RACJA nie była w stanie w pełni udźwignąć ciężaru kampanii z różnych powodów znanych członkom Rady Krajowej. Zawierając w czerwcu porozumienie nie wiedzieliśmy jeszcze, że te wybory dla wyborców Ruchu Palikota to plebiscyt, głosowanie na samego Palikota (co pokazały choćby wyniki w Warszawie), lub na ludzi przez niego wskazanych. Łudziliśmy się, że może wyborcy co nieco pamiętają, może znają nasze nazwiska i znajdą je na drugich, trzecich, lub ostatnich miejscach na listach. Przy odrobinie szczęścia (i pieniędzy) wynik mógł być lepszy.
Pragniemy również zauważyć, o czym Pani z pewnością wie, że przed czerwcem 1989 roku 161, też w większości szerzej nie znanych, osób sfotografowało się z Lechem Wałęsą i w wyniku plebiscytu znalazło się w Sejmie.
A skoro uważa Pani obecny wynik RACJI PL za porażkę, to może w następnym felietonie pokusi się Pani o opisanie chociaż jednego sukcesu, który odniosła RACJA idąc do jakichkolwiek wyborów ramię w ramię z SLD, co czyniła niejednokrotnie. Może też przytoczy Pani przykłady, jak to SLD chętnie oddawał miejsca mandatowe ideowym kandydatom sojuszniczej wówczas RACJI i z jaką radością wspierał ich kampanię.
Dlatego nie możemy się z Panią zgodzić. RACJA PL w tych wyborach odniosła historyczny sukces. Wreszcie bowiem media będą musiały zauważyć jej istnienie. Nie da się już tego zjawiska dłużej ukrywać przed społeczeństwem. Po dziewięciu latach mamy POSŁA, który zadba o to, by „to brzydkie słowo na R”, jak określiła naszą partię red. Monika Olejnik na trwałe zapisało się w pamięci zarówno wyborców, jak i dziennikarzy.
I choćby tylko za to dziękujemy Ci, Januszu.

Ryszard Dąbrowski
Ryszard Dąbrowski - przewodniczący RACJA PL
Ziemowit Bujko
Ziemowit Bujko - Wiceprzewodniczący RACJA PL

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *